RPH Sains

 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
DUNIA SAINS DAN TEKNOLOGI


Mata pelajaran            :  Sains
Tarikh / Hari                :  10.10.2012(Rabu)                          
Masa                            :  9.00 – 9.30 pagi (30 minit)
Kelas                            :  1 Tamarai                                                   
Bil. murid                     : 8 orang murid
Tema                            : PembelajaranDunia Benda Hidup          
Topik                            :  Benda Hidupdan Benda BukanHidup
Kandungan Standard : Sains Hayat 1.1Memahami ciri benda hidup dan benda bukan
                                        hidup
KandunganPembelajaran: 1.1 .1 Mengenalpasti benda hidup dan benda bukan
ObjektifPembelajaran  : Pada  akhir sesi pembelajaran ini, murid dapat;
1.   Menerangkan maksud benda hidup dan benda bukan hidup.
2.   Mengelaskan benda hidup dan benda bukan hidup.
3.   Menyatakan ciri-ciri benda hidup.
4.   Membuat kesimpulan bahawa manusia, haiwan dan tumbuhan merupakan 
      benda hidup.

PengetahuanSediaAda:Murid-murid pernah melihat benda hidup dan benda bukan   
                                         hidup  yang terdapat di persekitaraan rumah dan mengetahui 
                                          nama benda hidup dan benda bukan hidup.     
Konsep                          : Benda                          
Kemahiran Proses Sains:memerhati, meramal, dan mengelaskan
NilaidanSikapSaintifik : mempunyai sikap ingin tahumengenai persekitaran
                 lebih sistematik, kerajinaan,bekerjasama dan berani mencuba.
Kemahiran KBKK       : menghubungkan, menyifatkan, mengumpul dan mengelaskan
Bahan Bantu Mengajar: Bahan Maujud,kad manila,sampul surat, gam, kadimbasan,
                                          dan gambar
Kaedah                           : 1.Sumbangsaran
                                           2. Perbincangan
Pentaksiran   : Aktiviti pengayaan
ElemenMerentasKurikulum: TMK(Kreativiti)



Langkah / Masa
Isi kandungan
Aktivitipengajarandanpembelajaran
Catatan






Set induksi
(3 minit)









Benda hidup
Dan
Benda bukan hidup





1.Guru menunjukkan dua benda 
   maujud iaitu “botol”dan
  “pokok bunga” kepada  murid.

2.Guru bertanya soalan dan murid    
   memberi respon terhadap benda  
   maujud yang ditunjukkan.

Soalan    : Ini apa ?
Jawapan :Botol dan pokok bunga.
Soalan    : Yang manakah merupakan 
                  benda yang bernyawa 
                  dan benda yang tidak  
                  bernyawa?
Jawapan : Pokok bunga bernyawa 
                  dan botol itu 
                  tidak bernyawa.

3.Guru mengaitkan bahan 
   dengan tajuk  pengajaran.
BBM :
Botol
Pokok bunga

KS:
Membandingdan membezakan
Langkah 
1
(10 minit)






Perbincangan benda hidup
dan
benda bukan hidup



1.Guru menerangkan maksud 
   benda hidup dan benda bukan  
   hidup.

*Benda yang bernyawa ialah benda   
  hidup  manakala benda yang tidak  
  bernyawa ialah benda bukan hidup.

2.Guru menunjukkan 10 
   kad imbasan benda hidup dan 
   benda  bukan hidup.

3.Guru meminta murid 
   memerhatikan gambar dengan teliti.

4.Guru meminta murid menyebut 
   benda hidup dan benda bukan hidup
   berdasarkan gambar yang ditunjuk.



BBM:
Kad imbasan

KS:
Mengelas











Langkah 
2
(10 minit)

   Perbandingan
Benda
Hidup
&
Benda bukan hidup


BENDA HIDUP
BENDA BUKAN HIDUP



    
3
1. Guru meminta murid duduk 
    dalam bentuk kumpulan. 

      2. Guru mengedarkan kad manila, 
          gam dan sampul surat yang      
          mengandungi gambar benda hidup 
          dan benda bukan hidup.
           3. Murid membincang ,mengelas 
          dan menampal gambar- 
          gambar mengikut kumpulan 
          benda hidup dan benda 
          bukan hidup dalam  
          bentuk jadual.
4. Ketua kumpulan membentang 
    hasil jadual kumpulan 
    masing-masing.
      5. Guru menampalkan setiap hasil
    jadual kumpulan pada   
    papan putih untuk dibincang 
    dan disemak bersama murid.

BBM :
Kad manila
Gam
Sampulsurat
Gambar
Benda Hidup
&
Benda bukan hidup

KS:
        Berkomunikasi
        Mengelaskan

Nilaimurni :
        Kerjasama


Langkah
3
(5 minit)

Lembaran Kerja

LAMPIRAN 1
       
     1.Guru memberi setiap orang murid
                sehelai lembaran kerja.
           
   2.Guru menerangkan arahan 
        latihan dalam lembaran kerja.

   3. Murid mula menjawab  
                  Lembaran kerja  yang diberikan 
         secara individu.
          4.Guru memberi tunjuk ajar kepada
          murid-murid yang lemah dari
          semasa ke semasa.







BBM :
        Lembaran
       kerja

KS :
      Mengelaskan
      Mencirikan

Nilaimurni :
      kerajinan



 Penutup
(2 minit)

Pengukuhan 
Benda Hidup
&
Benda Bukan hidup
4
1.Guru menjalankan perbincangan 
   dan soal jawab bagi menguji         
   pemahaman murid terhadap topik 
    yang dibincangkan.
2. Guru member igula-gula kepada
murid yang memberi jawapan yang
betul.
3. Guru membuat rumusan ciri benda
    hidup dan benda bukan hidup.



KPS:
meramal

KBKK:
Menghubungkan






No comments:

Post a Comment